Ak sa chystáte vycestovať do krajín mimo eurozóny, mali by ste sa pred ich návštevou dostatočne pripraviť. Nejde o nič strašné, ale ak sa chcete vyhnúť zbytočným poplatkom na dovolenke či pracovnej ceste, určite čítajte ďalej!
Kde eurom nezaplatíte?
Viete, že euro je tu s nami už skoro tri desaťročia? 1. januára 1999 bolo zavedené na účtovné účely a elektronické platby a 1. januára 2002 už prišli do obehu aj mince a bankovky.
Do eurozóny nepatria tie isté krajiny, ako do Európskej únie. Sú to len tie, ktoré zaviedli ako svoju menu euro, čiže v súčasnosti 20 štátov. Je teda menej krajín, kde eurom nezaplatíte – konkrétne Česko, Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Švédsko. Špecifickým prípadom je Dánsko, ktoré dostalo výnimku a môže svoju menu – dánsku korunu – používať naveky.
Ak teda mierite do jedného zo siedmich ne-eurových štátov, mali by ste sa pripraviť predovšetkým po finančnej stránke. Hoci už väčšinu služieb a produktov zaplatíte kartou, je dobré mať pri sebe vždy nejakú hotovosť. A tu treba byť obozretní.
Čo sledovať a čo brať do úvahy pri zmene peňazí
Zmenárne a banky si výmenný kurz určujú sami. Najlepšie, čo môžete urobiť, je porovnať ich, aj keď si meníte peniaze už na Slovensku. Možno by ste to nepovedali, no rozdiely môžu byť naozaj veľké. Dajte si pozor aj na poplatky, ktoré si banky za zmenu môžu účtovať. Najlepšie je meniť si peniaze na Slovensku v svojej banke.
A ako celý proces zmeny peňazí prebieha? Pri výmene eur za inú menu v hotovosti a na Slovensku používa banka alebo zmenáreň kurz valuty-predaj, keďže banka cudziu menu predáva. Naopak, ak si budete meniť peniaze až v zahraničí, pozerajte na kurz valuty-nákup, keďže tamojšia zmenáreň alebo banka euro kupuje a vymieňa za lokálnu menu.
Aby ste mohli na dovolenke platiť bezkontaktne a bez problémov, určite si so sebou vezmite svoj mobilný telefón alebo smart hodinky. Ak práve kvôli plateniu zháňate nové, pozrite si tipy na najlepšie smart hodinky. Tu zasa nájdete najlepšie mobily recenzie.
Výber z bankomatu
Ak sa pýtate, kto teda stanovuje kurzy, ktoré nájdete v internetových prehliadačoch, keď si v rýchlosti potrebujete vypočítať, koľko cudzej meny za určité množstvo eur dostanete, tak je to Európska centrálna banka. Tieto kurzy sa pravidelne menia, no skoky nebývajú veľké.
Hotovosť si, samozrejme, môžete v zahraničí vybrať aj z bankomatu. To, či bude výber ekonomicky výhodný, alebo nie, záleží od viacerých faktorov, predovšetkým výmenného kurzu, poplatku za výber bankomatovej spoločnosti a poplatku za výber domovskej banky. Tu treba opäť upozorniť, že ak si pri výbere zvolíte „s konverziou“ (prípadne „charge in EUR“), banka vám môže vymeniť peniaze za domácu menu kurzom stred ECB s prirážkou za dynamickú konverziu aj niekoľko desiatok percent. Lepšie je vyberať v lokálnej mene, čiže bez konverzie.
Čokoľvek, čo na vašu cestu alebo pobyt na dovolenke budete potrebovať, môžete nájsť na https://www.nakupnaporadna.sk/, kde si pozrite aj recenzie a odporúčania, aby ste vybrali to najlepšie z najlepšieho.